Close
Mon - Sat 8.00 - 18.00. Sunday CLOSED

Pánské oblečení – noční můra pro muže?

Pánské oblečení – noční můra pro muže?

Pánské oblečení bývá často předmětem diskuze. Muži většinou tvrdí, že jim stačí tričko a džíny a nic víc nepotřebují. Ale to je pochopitelně velký omyl. Pánský šatník ukrývá mnohem více než by se na první pohled zdálo. Muži oblékání neradi příliš řeší, proto je také pánské oblečení mnohem čitelnější a má jasnější pravidla, než je tomu v nepřehledné džungli dámské módy.

PÁNSKÉ OBLEČENÍ NABÍZÍ ŘADU MOŽNOSTÍ

Základem ovšem většinou jsou ony zmiňované pánské džíny, které jsou univerzálním kusem oblečení, který lze zkombinovat s košilí a například koženými elegantními botami, a vytvořit tak jednoduchý a příjemný outfit třeba do kanceláře. Protože jsou džíny pro většinu mužů nejčastěji nošeným kouskem oděvu, rozhodně se na nich nevyplatí šetřit a ideální je sáhnout po surovém denimu.

Důležitou součástí pánské garderoby jsou také kalhoty, třeba neformální khaki či chinos, jejichž zemité tóny se velmi dobře shodnou s jiným oblečením. Vychází z vojenského oblečení, a na žebříčku formálnosti jsou někde mezi džínsy a společenskými kalhotami. Jsou pozoruhodně stylové a pro lepší estetický dojem je kombinujte s lněnou košilí, zastrčenou dovnitř. Pro výraznější dojem pak lze zvolit výraznější košile či trička. Kalhoty pro speciální příležitosti jsou pak většinou vlněné kalhoty, které muži oblékají převážně jen ve výjimečných situacích a ideálně pouze v kombinaci s elegantní košilí, kravatou a sakem, když nemusí jít vždy o oblek.

Pánský oblek pak neschází v žádném šatníku. Mladí muži ho využijí pouze při příležitostech, jako jsou taneční, maturita či promoce nebo rodinné oslavy. Později se však může stát pro mnohé i pracovním oděvem. Pak je nutné rozlišovat mezi oblekem pro pracovní schůzky a obchodní jednání, a oblekem pro společenská setkávání nebo formálnější akce. Rozdíly jsou nejen v použitých materiálech, ale také ve střihu saka i kalhot nebo v barvě obleku.

Každý muž by měl vlastnit také košile, a to minimálně jednu slavnostní bílou do obleku. Pro každodenní nošení jsou pak vhodné třeba košile s jemnými vzory, jako je proužek nebo kostička. V letním či jarním období pak patří mezi oblíbené kusy pánského oblečení lehké jednobarevné košile. Sportovní či lehce nedbalý dojem pak navodí khaki nebo denimové košile.

Podstatně ležérnějším kusem oblečení než košile jsou pak trička. Působí uvolněně a pohodově. Nepochybně patří mezi základní výbavu mužů každého věku a lze je kombinovat s jakýmikoliv méně formálními kalhotami. Na trhu je na výběr řada různých stylů triček, které se liší střihem, délkou rukávů či použitým materiálem. Dle těchto kritérií jsou pak vhodná pro různé příležitosti, ať již do školy, do kanceláře či pro volnočasové aktivity nebo sport. Trička mohou být nahrazena také polokošilemi s límečkem.

A co ještě skrývá pánský šatník? Pro chladnější dny určitě mikinu s kapucí nebo i bez ní. Je to ideální kus oblečení, který lze použít jako první vrstvu nebo v kombinaci s tričkem či košilí. Jsou oblíbené zejména mezi studenty a mladými muži jako volnočasové oblečení a oděv pro každý den. Džíny, kšiltovka a mikina – to je prostě typický obrázek mladých v dnešních dnech.

Nahradit mikiny lze třeba kardiganem, pokud je cílem vyvolat „slušňácký“ a elegantní dojem. Případně je dobrou volbou i svetr, buď přes hlavu, nebo na zip, který díky poměrně velké variabilitě střihů lze vybrat přesně pro aktuální situaci. Pokud má současně dobře vypadat i hřát, pak rozhodně sáhněte po kašmíru nebo alespoň jeho směsi s vlnou. Švihácky pak působí i ležérní džíny a tričko, doplněné sportovním či elegantním sakem. Takové neformální sako by nemělo chybět v šatníku žádného muže.

KOMBINOVAT, KOMBINOVAT A KOMBINOVAT!

Významnou kapitolou v oblasti pánského oblečení jsou pánské bundy. Většina mužů jich má ve skříni několik, podle účelu použití. Každopádně jsou bundy všech typů ideálním prvkem, se kterým si lze doslova vyhrát, budete-li je kombinovat s různými kousky oděvu.

Sportovní bundy nejsou v žádném případě určeny pouze pro sport, ale jsou moderní nekonvenční variantou běžného oblečení. Lze je obléknout k džínsům a doplnit sportovní obuví, a vyrazit na akci s přáteli.

Džínová bunda je naprosto nesmrtelnou záležitostí, a vůbec nemusí být párována pouze s džínsy. Skvěle vypadá i s chinos kalhotami a bílou košilí. Chcete-li je vzít k džínsům, volte výrazně odlišný odstín, buď o dost světlejší, nebo o dost tmavší denim kalhot než má bunda.

Většina mužů miluje kožené bundy, které jsou vlastně nejjednodušším způsobem jak se obléci současně neformálně i elegantně. Kožené bundy dodávají mužům drsnější a současně frajerský vzhled. Ať k ní obléknete cokoliv, nemůžete v podstatě šlápnout vedle.

Méně často využívaným svrchním oděvem je pánský kabát, ať už jde o klasický Chesterfield nebo jinou variantu. Podstatný je zejména padnoucí střih a dobrý a kvalitní materiál.

No a dokonalý outfit by rozhodně nebyl dokonalý bez správně zvolené obuvi. Takže každý muž by měl mít několik párů bot, mezi nimiž nesmí chybět neformální kožené boty, ať již těžké, které patrně vezmete k super bomberu nebo mokasíny, vhodné spíš k letním kalhotám. Tenisky a sportovní boty snad není ani nutné zmiňovat, bez těch se žádný muž neobejde. No a společenské akce si žádají vhodné boty, nejčastěji bývají černé a elegantní.

Vhodné je jednotlivé kusy oblečení kombinovat a skládat tak, aby výsledek nenudil, ale ani aby nebyl výsledný outfit příliš křiklavý a laciný. A samozřejmě záleží i na doplňcích, jako je třeba kvalitní pásek do kalhot. Důležité je se ve svém šatníku správně orientovat, a díky svému originálnímu a nápaditému stylu vystoupit občas z davu.

Pavla Pešková