Close
Mon - Sat 8.00 - 18.00. Sunday CLOSED

Pánské mikiny pro každý den

Pánské mikiny pro každý den

Pánské mikiny se nejčastěji nosí ve volném čase, jelikož se nejedná o nic moc elegantního. Jde o velice oblíbenou část oděvu zvláště tedy u mladé generace. Panské mikiny mohou být doplněny kapucí, ale není to pravidlem. Mikiny se v tehdejším Československu objevily, když pronikly ze Západu jako součást tehdejších módních trendů. Velmi často to byl pulovr s výrazným potiskem Mickey Mouse. To vedlo k názoru, že tento motiv dal vzniknout novému slangovému výrazu, který se později vžil jako název pro tento druh oděvu.

Protože se hodně často můžeme dočíst slova „Mykyna“ nebo „Mikyna“ – pojďme si lehce vysvětlit, jak slovo „Mikina“ asi vzniklo Skutečným původem názvu Mikina je ale obchodní označení Miki (pravděpodobně od jména Michael), které označovalo blůzy či pulovry.

PANSKÉ MIKINY – MATERIÁL, VELIKOSTI, PROVEDENÍ

Panské mikiny se vyrábí z různých materiálů, jako je například bavlna, polyesterová vlákna, a podobně. Mikiny jsou šity a vyráběny ve všech trhu známých a dostupných velikostech od XS, přes M, L až po XXXL. Panské mikiny jsou hlavně o pohodlí, člověk se v nich cítí uvolněný a nic by ho nemělo nikde škrtit. Jedná se o velice často používaný a využitelný kus oblečení v našich skříních, ale zároveň se o mikinách dá hovořit i jako o módním doplňku. Mikina se může nosit (snad jen kromě dnů, kdy jsou teploty opravdu vysoké) vlastně kdykoliv. Protože nebyla mikina tak úplně uznaná jako společenský oděv, prošla dlouhým vývojem v textilním designu a dnes již existuje ve spoustě variant. Mikiny sportovní, lehké, zateplené, s kapucí, bez kapuce, s rukávy, bez rukávů, s velkou klokaní kapsou, se zipem a tak dále. Často se také můžete setkat s tím, že jsou mikiny zašité do bundy jako její součást.

V dnešní době již není tak striktně rozdělování mužské a ženské oblečení, a tak lehké pánské mikiny neutrálních barev mohou nosit beze strachu i ženy a nedočkají se posměchu a výčitek, jako tomu bývávalo kdysi. Co se týče barevného provedení pánských mikin, rozhodně je z čeho vybírat. Mikiny se vyrábějí jak jednobarevné, tak strakaté, s potiskem, bez potisku a podobně. Na své si přijde každý, kdo si chce mikinu pořídit.

PANSKÉ MIKINY – KDY JE NOSIT

Panské mikiny je ideální nosit například během chladných dnů, protože na rozdíl od tenkého společenského svetru zahřejí mnohem více. Mohou posloužit i jako skvělý pomocník během letních nocí pod stanem, kdy třeba zrovna není takové teplo, jak by si člověk přál. Jsou velice oblíbené u sportovců, jako nedílná součást jejich sportovní soupravy. Mikina je tedy vhodná i při sportu, ať už jde o běhání nebo jen fotbálek s přáteli.  Nepromokavé mikiny nejsou výjimkou a skvěle se hodí například na túru do hor, kde je počasí nevyzpytatelné. Panské mikiny ale rozhodně není vhodné používat jako součást oděvu do formální společnosti (divadlo, balet, pracovní pohovor, ples atd). Hodí se a vypadají přirozeně k dlouhým kalhotám tipu jeans, nebo také ke kraťasům. Existuje spousta lidí, kteří mikiny nenosí vůbec. Nelze tedy říci, že se jedná o tu část oblečení, která je vyráběna pro každého na každodenní využití. Pro někoho jsou ovšem mikiny naprosto nezbytnou součástí šatníku. Mikina jsou vlajkovou lodí v případě určitých světových textilních značek. Nejrůznější světové hvězdy z oblasti hudby, nebo sportu zakládají vlastní kolekce oblečení pro volný čas a sportovní využití a do stylu mikin vkládají velké úsilí a zdroje. Jak bylo již výše řečeno, mikina je v České republice poměrně mladá. Dlouho se u nás zatím neohřála, ale získává si pomalu na obdivu a v dnešní době již téměř neexistuje široce zaměřený obchod s oblečením, který by ji nenabízel. Na veškerou údržbu je mikina jednodušší a přijatelnější než jakýkoliv jiný top. Bývá šita z materiálu, které se nemuchlají ani nedrolí, proto ji v mnoha případech není potřeba ani žehlit. Dobrá a kvalitní mikina z kvalitní látky nám může sloužit i dlouhá léta.

Pavla Pešková