Close
Mon - Sat 8.00 - 18.00. Sunday CLOSED

Dámské letní šaty nejen beze vzoru – Kostky a zvířecí motivy opět na scéně

Dámské letní šaty nejen beze vzoru – Kostky a zvířecí motivy opět na scéně

Dámské letní šaty postupně vytlačují ze šatníků kabáty a bundy. Teplé počasí, vysoké teploty a více času stráveného venku, tak vypadá jaro a blížící se léto. Jak rtuť teploměru stoupá, jednotlivé kusy oblečení odpadávají. Letní šaty brzy zaplní mnoho skříní, hodí se totiž na všechny letní aktivity – na výlet, na běhání po městě, k bazénu i moři, ale také na zahrádku nebo nákupy. V malých obchůdcích či nákupních domech se mohou vybrané prodejny specializovat kupříkladu na typy (nejen letních) šatů pro určitou věkovou kategorii žen, jiné prodejny nabízí šaty vhodné pro ženy těhotné nebo dívky, které se chystají na maturitní ples. Zajímavý článek o historii dámské módy a šatech, které se nosily dříve, naleznete zde. Každopádně v tomto článku je pozornost upřena právě na dámské letní šaty a vybrané motivy, konkrétně kostky a zvířecí motivy a také na šaty jednobarevné.

DÁMSKÉ LETNÍ ŠATY – JEDNOBAREVNÉ, KOSTKOVANÉ NEBO SE ZVÍŘECÍM MOTIVEM

Vzory zvířecí nebo kostkované se neobjevují jen na šatech, stejně tak je můžeme vidět na kabátech, sakách, kalhotách nebo dokonce botách. Kombinace takového oblečení záleží na každé ženě, existuje ale několik rad a tipů světových návrhářů, jak různé motivy jednoduše sladit.

KOSTKY

Klasickou barevnou kombinací jsou černobílé neboli šachové kostky, jsou vhodné pro všechny typy generací. Setkat se ale lze i s odvážnějšími barvami, které kupříkladu letní šaty společně se vzorovanými silonkami podtrhnou vzhled celého outfitu. Kostkované letní šaty je možné co se doplňků týče sladit s i jinými vzory, jako jsou třeba pruhy, ty mohou mít stejnou barvu jako barva obsažená ve vzoru. Doplňky, jakými jsou kabelky, boty, šátky, svršky nebo také klobouky ale mohou být i jednobarevné, to může být vhodné právě v případě, že kostky na šatech jsou barevně velmi výrazné.

TIP

Zajímavé je, že i tvar nebo velikost kostek může usnadnit výběr letních šatů. Velké pestré kostky postavu ženy opticky zvětšují, naopak co se šikmých kostek týče, ty figuru naopak výrazně zužují.

ZVÍŘECÍ VZORY

Leopardí, hadí, tygří nebo dalmatinový, to jsou jedny z mnoha zvířecích motivů, které se mohou objevit na dámských šatech, stejně tak i jiných kouscích oblečení nebo třeba doplňcích. Kromě pravých kožešin a kůží, ze kterých se šijí kabáty nebo dělají boty, se módní návrháři stále častěji obrací k imitacím, které jsou cenově daleko dostupnější. Dámské šaty se zvířecími motivy jsou ale oproti jiným vzorům velmi výrazné, důležité je tedy zvážit, zda se na danou příležitost hodí či nikoliv. Zvířecí motivy se nedoporučuje kombinovat s dalšími motivy a to dokonce ani se stejným motivem (například kombinace leopardích šatů a bot), vhodnou volbou k šatům s dravým vzorek mohou být jednoduché jednobarevné doplňky v barvách černé nebo třeba bílé, příliš se ale nedoporučuje červená. Vhodný motiv doplňků mohou tvořit také puntíky, obzvláště pokud se nesou v barvách základních, jako je tmavě modrá, černá, bílá neutrální krémová jakéhokoliv odstínu.

TIP

Dámské šaty se zvířecími motivy lichotí každé figuře. Zde neplatí pravidlo, že menší nebo větší vzor na šatech postavě přidává nebo ubírá kilogramy, ani druh zvířecího vzoru nemá na změnu postavy žádný vliv. Důležité je spíše vybírat správnou délku nebo střih šatů, déle také doplňky, kabelku nebo boty.

JEDNOBAREVNÉ LETNÍ ŠATY

Jednobarevné šaty nejsou tak výrazné jako šaty s motivy, na druhou stranu jsou o to více variabilní, kombinovat se dají s libovolnými šperky, klobouky, kabelkami, batůžky i botami. Šaty pak pokaždé mohou působit jiným dojmem a hodit se tedy budou na více příležitostí, třeba i na promoce, tipy, jak je správně na tuto velkou událost zkombinovat, najdete v článku zde. Oblíbenosti se těší barvy jako černá, červená, růžová nebo bílá, poslední roky se do popředí začíná dostávat ale i klasická džínovina neboli jinými slovy denim.

Pavla Pešková