Close
Mon - Sat 8.00 - 18.00. Sunday CLOSED

Kuchyňská baterie: Co jí škodí a co pomáhá?

Kuchyňská baterie: Co jí škodí a co pomáhá?

Kuchyňská vodovodní baterie je v každé kuchyni naprostou nezbytností. Bez přívodu vody byste se zkrátka neobešli. Nádobí možná můžete umýt v myčce, ale očistit brambory, opláchnout si jednotlivé kousky nádobí, které zrovna potřebujete nebo napustit vodu do hrnce, to bez baterie nepůjde. Ale aby vám dobře sloužila a fungovala, pak je také potřeba zajistit jí pro práci optimální podmínky. Není to těžké, zvládne to každý – umýt ji a vyčistit, popřípadě provést drobné opravy. Na to není potřeba žádná zvláštní praxe, stejně jako na její případnou výměnu.

KUCHYŇSKÁ BATERIE VYŽADUJE ÚDRŽBU I ČIŠTĚNÍ

Hlavním z cílů, s jakými si dřezovou baterii kupujete, je její praktické využití. Ale opomínat nesmíte ani estetické hledisko. Umaštěná, osahaná a se zaschlými kapkami vody na povrchu nebude v kuchyni vypadat vůbec dobře, navíc bude doslova rájem pro bakterie. A přitom právě hygiena je v místě, kde pracujete s jídlem, nanejvýš důležitá. Ne, dřez i baterii je potřeba pravidelně udržovat způsobem závislým na užitém materiálu. Ten je totiž pro čištění nejvíce rozhodující. Základem, který můžete aplikovat vždy, je oplach vodou a opatrné leštění jemným hadrem nebo houbičkou. Hrubé nástroje, jako je drátěnka nebo kartáč, rozhodně doporučit nemůžeme. Stejně tak s chemií je podle nás lepší spíše šetřit – granit je proti ní sice poměrně inertní, ale další materiály s ní mohou nepříjemně zreagovat a projeví se to na jejich vzhledu.

NEJČASTĚJŠÍ POŠKOZENÍ KUCHYŇSKÉ BATERIE

Dřezová baterie, ač to tak nemusí na první pohled vypadat, je poměrně citlivá a náchylná k poškození. Tlak v trubkách je až nečekaně velký, a pokud se do baterie dostane nějaká částečka písku nebo větší kousek vodního kamene, pak může napáchat velké škody. Nejčastěji na perlátoru. To je velmi jemné sítko, skrze které voda protéká – čistí se tím, navíc se její jednolitý proud poněkud tříští a znovu formuje. Ale po čase se může stát, že síťka perlátoru na některém místě praskne a pak je zapotřebí ho vyměnit. Jiný způsob opravy není. Podobné to je s kartuší. To jsou dvě keramické (případně méně kvalitní plastové) destičky, které se po sobě posouvají a tím dochází k regulaci průtoku vody. Pod tlakem vody se však mohou časem zdeformovat a prasknout, čímž ztrácí baterie na funkčnosti. Nevyřešíte to jinak, než koupí a výměnou této součástky. Horší je situace, když je poškozené tělo, pak je třeba vyměnit celou baterii.

JAK BATERII VYMĚNIT?

Někdy se bohužel stává, že baterie skutečně došla na konec své cesty. Některá poškození způsobená únavou materiálu zkrátka sami neopravíte. Pokud se poškodí tělo baterie nebo dojde třeba k ulomení ovládání, pak vám nezbude, než si pořídit novou. Jak ji ale vyměnit? Popíšeme vám postup v několika bodech:

  1. Zastavte přívod vody za pomoci roháčků pod dřezem.
  2. Odpojte přívodní hadičky a uvolněte jistící šroub baterie.
  3. Starou baterii vyjměte a odložte. Kolečko na dřezu, které po ní zůstane, pečlivě očistěte od rzi i zbytků těsnění či vodního kamene, aby ta nová co nejlépe těsnila.
  4. Novou baterii a její těsnění vhodně usaďte.
  5. Utáhněte jisticí šroub a přívody vody. Otevřete roháčky a průtok zkontrolujte.

Pokud vše funguje, jak má, pak byste měli mít zase na nějaký čas s výměnou baterie pokoj.

POŠKOZENÍM SE DÁ POMĚRNĚ ČASTO PŘEDCHÁZET

Nejlepší samozřejmě je, pokud se vám podaří poškození předejít. Kupříkladu pravidelná kontrola vám může pomoci životnost kuchyňské baterie velmi výrazně prodloužit. Prevence je totiž v tomto případě velmi důležitá. Každé dva, tři měsíce byste ji měli prohlédnout a zkontrolovat její těsnění i kartuš. Nebuďte líní sehnout se pod dřez, podívat se na hadice s přívodem vody (abyste se vyhnuli riziku havárie) a uvolnit matice u roháčků. Ty mají tendenci rezavět, a jakmile jednou zatuhnou, už s nimi nepohnete. Občasným uvolněním tomu ale zabráníte. Na závěr je dobré odmontovat perlátor, který se nachází těsně nad výtokem. V něm se často usazují nečistoty z vody, proto byste ho měli očistit a případně odmočit v octě. Každou více či méně poškozenou součástku pak doporučujeme vyměnit – životnost vaší vodovodní baterie se tím výrazně zvýší.

Pavla Pešková