Toleranci ke chloupkům máme každý jinou. Někdo se děsí toho, že by se mu měl pes projít po kuchyni, jiný se s ním klidně mazlí na gauči v obýváku a vůbec mu nevadí, že právě líná. Těch úzkostlivých, pořádkumilovných je však asi víc. Už jste se určitě setkali s člověkem, který při konverzaci sice vypadá, že vás vnímá, ale zničehonic vám začne z ramen obírat právě spadlé vlasy a ještě se tváří, že vám prokazuje dobrou službu. Podobně jako teta Klára v podání Jiřiny Schejbalové ve filmu Vlčí jáma přeruší manželovu hudební produkci u klavíru, protože mu prostě musela, zatímco zpíval, vytrhnout chloupek na bradě. Teprve až bude odstraněno všechno nepatřičné, udělá se prostor pro další věci.
Zničit krtka!
Takoví lidé musí vnímat jako holé neštěstí a obrovskou nespravedlnost fakt, že chloupky pouhým vytrháváním ze světa nesprovodí, protože v krátkém čase opět vyrostou. Zdánlivě nepatrné a zanedbatelné (mikro)organismy dokáží totiž být pozoruhodně houževnaté, jak rádi potvrdí třeba zahrádkáři nebo mikrobiologové. Podobně jako hmyz nebo hlodavci nad námi dlouho vítězily i naše nežádoucí chloupky. Dobrou zprávou nejen pro různé “obsedantní” typy, ale i velkorysejší jedince tak určitě je, že v dnešní době existuje laserové odstranění chloupků, díky němuž může být libovolný chloupek vykořeněn z těla i ze života jednou provždy. Člověk je opravdu pánem tvorstva – vynaložil veškeré své vědění a vyplatilo se. Nelze sice jednoznačně určit, zda zde porazil David Goliáše nebo Goliáš Davida, každopádně člověk zvítězil, a to se počítá. Abychom byli spravedliví, nemůžeme si přiznat stoprocentní úspěšnost; na bílé chloupky je i laser stále krátký.
Princip laserového zázraku
Funguje to tak, že paprsek světla je veden po kůži. Světelná energie je absorbována oblastmi s vysokým obsahem pigmentu, např. chloupky, kde se přenáší jako tepelná energie. Tepelná energie vlasy zahřívá a poškozuje folikul. Folikul pak není schopen produkovat nové chloupky. Právě proto, že energie je absorbována oblastmi s nejvyšší pigmentací, je laserové odstranění chloupků nejúčinnější u lidí, kteří mají tmavé vlasy a světlou pleť. U těchto lidí má ochlupení mnohem více pigmentu než kůže, takže pohltí nejvíce světelné energie a jsou tedy nejvíce zahřáté. Podobným způsobem jako laser se využívá také intenzivní pulzní světlo, ale drobný rozdíl tu je. Laser je zaostřený paprsek světla, který se může koncentrovat do těsné oblasti a na rozdíl od běžného světla se nerozšíří na velké vzdálenosti. Laserové světlo má velmi úzké spektrum, takže se může uvolnit pouze jedna barva (což u ochlupení není problém, u tetování je to horší). Běžné světlo nelze zúžit a bude se šířit všemi směry. Normální světelné paprsky zase obsahují širší spektrum barev, takže platí na světlejší barvy.
Čím méně, tím lépe
Laserové odstranění chloupků využívá specifických vlastností laserů k nasměrování paprsku přímo dolů do póru. Přitomcílí přímo na vlasový folikul, zatímco pulzní světlo se šíří do širší oblasti. Oba zdroje zahřívají folikuly, aby je poškodily, ale laserové odstranění chloupků je efektivnější, a proto může vyžadovat méně ošetření k dosažení stejného výsledku. To je samozřejmě nesmírná výhoda, protože čím méně návštěv na klinice, tím méně se zaplatí a tím dříve bude ochlupení zcela pryč. S opakováním sezení je ale třeba počítat u laseru také, chloupky totiž nejsou na těle ve stejné fázi růstu a laser působí jenom na ty pěkně vyrostlé.
Na jaké části těla vám chloupky nejvíc vadí? Kde se vám naopak líbí? Vyhovuje vám současná móda holení po celém těle? Troufnete si jít bez oholení nohou nebo intimních partií na koupaliště?
- Výplň rtů: Trendy, techniky a úvahy - 07.06.2024
- Číslovky? Nedělejte zbytečné chyby! A jak na řadové číslovky v angličtině? - 03.04.2024
- Asymetrické náušnice: trendy doplněk pro stylový vzhled - 25.02.2024