Close
Mon - Sat 8.00 - 18.00. Sunday CLOSED

Korekce jizev je jedním z nejčastějších zákroků estetické medicíny. V minulosti si však někteří lidé své šrámy doslova hýčkali

Korekce jizev je jedním z nejčastějších zákroků estetické medicíny. V minulosti si však někteří lidé své šrámy doslova hýčkali

Korekce jizev patří k nejčastěji prováděným zákrokům moderní estetické medicíny. Jen málokomu dnes zřejmě nezáleží na bezchybném vzhledu a tak si specializované salony a kliniky nemohou na nedostatek klientů rozhodně stěžovat. Někdo se chce zbavit jizvy po úrazu, jiný zase potřebuje zmírnit viditelné následky prodělané nemoci. Je však zajímavé, že touha po dokonalosti nebyla vždy a všude samozřejmá. Důraz na fyzickou krásu je spíše fenoménem několika posledních desetiletí. V minulosti existovaly kultury či skupiny lidí, ve kterých měl viditelný šrám svou specifickou cenu, a zbavovat se jej by bylo považováno za pošetilé. Trochu se do historie ponoříme a až budeme zpět, řekneme si, jak jizvy nejčastěji vznikají a jaké metody jsou pro jejich eliminaci obvykle používány. To pro případ, že chcete podobně jako mnoho dalších také využít služeb estetické medicíny a netušíte, jaké máte v tomto ohledu možnosti.

 

Korekce jizev je novodobá záležitost

Ne snad, že by se už ve středověku lékaři a ranhojiči nesnažili rány zacelovat a následně ošetřovat tak, aby stopy po zraněních nebyly zbytečně moc vidět. Obzvláště tehdy, byla-li pacientem žena. Nicméně k případnému odstraňování vzniklých jizev neměli dostatek vhodných prostředků a mnohdy pro takový zákrok ani neexistoval zvláštní důvod. Kult bezchybného vzhledu je spíše novodobou záležitostí a posedlost krásou, zejména u žen, dnes často nabývá až tragikomických podob. To mnozí muži, hlavně pak rytíři nebo vojáci, dokonce v minulosti dávali své šrámy veřejně na odiv na znamení své neohroženosti a síly. V některých kulturách byly jizvy známkou dospělosti a muži díky nim mohli povýšit na společenském žebříčku a stát se lovci a bojovníky.

 

Pravé neštovice jsou minulostí

Z dnešního pohledu poměrně bizarní zajímavost se týká ran způsobených neštovicemi. V současnosti se jich celkem samozřejmě snaží každý člověk, který nemoc prodělal, zbavit. V dobách, kdy se světem šířily tzv. pravé neštovice, měly však jizvy po nich svůj zvláštní význam. Pravé neštovice byly vysoce nakažlivou a smrtelně nebezpečnou chorobou. Vyžádaly si stovky milionů obětí a za zmínku jistě stojí fakt, že k jejich vymýcení výrazně přispěl český lékař Karel Raška. Pokud jste pravé neštovice dostali a podařilo se vám přežít, měli jste jistotu, že už jimi znovu neonemocníte. Jizvy způsobené touto chorobou mohly výrazně zvýšit vaše šance na získání práce, jelikož jste pro ostatní zaměstnance a tedy i pro firmu nepředstavovali žádné riziko. Možná zvláštní, ale celkem pochopitelné.

 

Říká vám něco název Burschenschaft?

První Burschenschaft neboli buršácký studentský spolek byl založen na univerzitě v německé Jeně a později vznikla celá řada dalších. Činnost těchto spolků spočívala především v posilování německého národního povědomí, které mělo v devatenáctém století dovést rozdrobené německé státy až ke sjednocení. Jelikož se jednalo o sdružení jak akademické, tak polovojenské, byl kromě důrazu na vzdělání přikládán význam také fyzické zdatnosti a umění boje. Šermířské souboje, které se z rituálních důvodů často odehrávaly i mezi samotnými členy Burschenschaftu, podstupovali jejich účastníci v uniformách a čepicích. Jediným zcela nechráněným místem přitom zůstávaly tváře, k jejichž zranění a následnému zjizvení docházelo celkem často. Pro pravého „buršáka“ měla taková rána utržená v souboji cenu zlata a za nic na světě by se jí nechtěl zbavit. Byla znamením silné vůle a odhodlání k boji.

 

Zpět do současnosti

Jizvy jsou výsledkem přirozeného procesu hojení. Někdo se s nimi smíří a někdo se je v souladu s moderními trendy pokusí překrýt výrazným tetováním. Většina z nás však zpravidla vyhledá pomoc odborníka. Rány, jejichž zacelením jizvy vznikají, mohou mít pochopitelně celkem rozmanitý původ. Z jakých příčin se lidé na specialisty estetické medicíny obracejí nejčastěji? Jak jizvy vznikají?

  • PO ÚRAZU (tržné či bodné rány, popálení)
  • PO OPERACI (téměř jakýkoliv chirurgický zákrok)
  • PORODEM (napnutím kůže nebo císařským řezem)
  • PO NEMOCI (nejčastěji akné nebo neštovice)

 

Jak se můžete nevzhledných šrámů zbavit?

Metod využívaných k odstranění či alespoň ke zmenšení jizev existuje v současnosti několik. Moderní medicína nabízí řešení estetického problému téměř každému, kdo o to projeví zájem. Jaký postup vám bude nabídnut, obvykle záleží především na charakteru vaší jizvy, na její velikosti a jejím původu. Na to, jaké metody jsou u nás běžně dostupné, se můžete podívat v následujícím výčtu:

  • LASER – je jednou z nejmodernějších a nejčastěji využívaných metod. Existuje několik druhů laserových přístrojů se specifickými vlastnostmi a každý z nich může být využíván pro jiný typ poranění.
  • DERMABRAZE – vystouplé části kůže vás odborník zbaví speciální frézkou.
  • CHEMICKÝ PEELING – kůže se zbrousí působením ovocných kyselin.
  • VYŘÍZNUTÍ – chirurgický zákrok je nejčastěji používán u jizev, které svou velikostí vyžadují radikálnější řešení. Nezbytné je následné doléčení speciálními krémy, což je typické rovněž pro dermabrazi.

 

Čím dřív přijdete, tím lépe pro vás

Pro korekci naprosté většiny jizev platí, že čím dřív se svěříte do rukou nějakého odborníka, tím větší máte šanci na úspěch. Je to podobné, jako při léčení celé řady nemocí. Včasný zásah zvyšuje naději na uzdravení. Pokud vás trápí stopy po akné nebo máte výraznou jizvu na místě, kde vám obzvláště překáží, neváhejte a řekněte si o pomoc. Ceny zákroků nejsou v tuzemsku nijak závratné a výsledky obvykle stojí za to.

Četli jste náš článek pouze ze zvědavosti nebo máte estetický problém, který potřebujete vyřešit?

Pavla Pešková