Close
Mon - Sat 8.00 - 18.00. Sunday CLOSED

Stomatologie v Praze vás zbaví strachu z návštěv zubaře

Stomatologie v Praze vás zbaví strachu z návštěv zubaře

Stomatologie v Praze bojuje proti věčnému strachu z vyšetření u zubaře mnoha způsoby. V dnešní době si stomatologové mohou vybírat z vícero možností, vždy ale záleží na stavu a požadavcích pacienta. Navíc se stále pracuje na vývoji dalších účinných metod. Po těchto metodách panuje mezi lékaři velká poptávka. Je totiž pravdou, že většina Čechů se prohlídek u zubaře bojí. Podle některých průzkumů patří dokonce vyšetření u zubaře na první místo v žebříčku nejvíce obávaných vyšetření.

STOMATOLOGIE ZNÁ ČTYŘI ZÁKLADNÍ METODY TLUMENÍ BOLESTI

Pokud plánujete prohlídku u zubaře nebo čekáte na provedení nějakého zákroku v zubní ordinaci a máte strach z bolesti, můžete vašeho stomatologa požádat, aby zvážil podání anestetik. Anestetika dokáží člověka uvolnit a otupit bolest. V případě celkové anestezie jste pak uvedeni do celkového spánku. Více o historii anestezie a jejím využití ve zdravotnictví se můžete dočíst zde.

ČTYŘI ZÁKLADNÍ TYPY ANESTETIK:

Inhalační anestetika

Lokální anestezie

Analgosedace

Celková anestezie

INHALAČNÍ ANESTETIKA

Mezi inhalační anestetika se řadí analgetika podávaná ve spreji. Sprej se aplikuje přímo do úst, tlumí bolest a má sedativní účinky. Pacient se zklidní a lépe se tak zbaví strachu a stresu z vyšetření. Tato metoda je vhodná i pro dětské pacienty. Nástup účinků je rychlý a působí pouze v místě k tomu určeném. Využívá se také v případech, kdy pacienta čeká lokální anestezie. Inhalační anestetikum utlumí vnímání pocitů ve vašich ústech, takže nebudete pociťovat dis komfort při aplikaci anestezie. Ta se často vpichuje injekcí do dásní, což může způsobit nepříjemnosti. Dásně jsou velmi citlivé a bolest v nich vnímáme většinou intenzivně.

LOKÁLNÍ ANESTEZIE

Lokální anestezie se využívá při samotném ošetření zdravotního problému. Pacientovi se aplikuje chemicky vyrobený roztok, který je možné podat více způsoby, nejčastěji vpichem tenké jehly. Do některých lokálních anestetik se přidává hormon adrenalin. Ten prodlužuje účinnost látky, takže je možné vykonávat i delší zákroky. Lokální anestezie může účinkovat od několika minut až po tři hodiny. Pokud jste alergik nebo máte zkušenosti s alergií na určitý typ léku, je lepší požádat lékaře o anestetikum bez konzervačních látek. Konzervační látky mohou dráždit ústní tkáně, což v některých případech vede k alergickým reakcím.

ANALGOSEDACE

Jednou z moderních anesteziologických metod je analgosedace – polospánek. Stomatologové ji využívají, pokud musejí provést náročnější zákroky (například stomatochirurgické), nebo u pacientů, jež vnímají bolest velmi citlivě a intenzivně. Účinné látky jsou aplikovány do žíly. Pacientovo vnímání je z velké části potlačeno, i když během zákroku je schopný komunikovat s lékařem. Po probuzení si ale na nic nevzpomíná. Při tomto typu anestezie by měl být vždy přítomen anesteziolog. Detailnější informace o anestezii i analgosedaci se dočtete v tomto článku.

CELKOVÁ ANESTEZIE

Celkovou anestezii podávají lékaři při opravdu složitých zákrocích. Nejčastěji při již zmíněných stomatochirurgických výkonech, které jsou dlouhé a komplikované. Celková anestezie se může použít i u lidí, jež trpí odontofobií (panickým a nekontrolovatelným strachem). Popřípadě u dětí starších dvou a půl let věku a to v situaci, kdy není možné dítě ošetřit za pomoci ostatních anestetik. Před podáním celkové anestezie je nutné absolvovat klasická předoperační vyšetření. Klinika, na níž se bude zákrok odehrávat, musí mít operační sál a pokoj, kam bude pacient posléze převezen k probuzení. Na celý výkon dohlíží anesteziolog. Celková anestezie je pro lidské tělo vždy náročná a je proto lepší ji využívat jen v nezbytných případech.

Pavla Pešková