Close
Mon - Sat 8.00 - 18.00. Sunday CLOSED

Pracovní oděvy – jak správně postupovat při výběru

Pracovní oděvy – jak správně postupovat při výběru

Všechna povolání vyžadují odlišné pracovní oděvy. Jiné zvolíte při práci v obyčejné kanceláři, jiné na stavbě a jiné při zachraňování požárů. Zajímá vás, jaké všechny druhy pracovních oděvů existují a jak vybrat ten nejvhodnější pro vás?

PROČ VYBRAT PRACOVNÍ ODĚV

A jaký je vlastně ten důvod k tomu, že nestačí stavět dům nebo opravovat auto ve starých kalhotách a tričku? Je to zejména kvůli tomu, že právě pracovní oděvy jsou nejpraktičtějším a nejbezpečnějším řešením. 

Díky nim tak budete chráněni před:

  • Nepříznivým počasím
  • Zašpiněním ve znečištěných pracovních podmínkách
  • Nebezpečím úrazu

KDO PRACOVNÍ ODĚV ZAJIŠŤUJE

Pokud vaše profese vyžaduje přítomnost pracovního oděvu, měl by ho pro vás vždy zajistit zaměstnavatel. Stejně tak se postará i o nejrůznější doplňky k pracovním oděvům, jako jsou například ochranné přilby, rukavice nebo třeba brýle. Podrobněji se o tom dozvíte v TOMTO článku.

Myslete však na zajištění pracovního oděvu i v případě, že zaměstnavatele nemáte a podnikáte tak sám na sebe. V takovém případě je to totiž právě vaše starost. A nezanedbávejte ani patřičnou výbavu pro práci, která je vaším koníčkem. Pokud o víkendech pracujete na stavbě svého vysněného domu, pečujete o zahrádku nebo třeba opravujete auta, vždy byste měli být vhodně oblečeni.

PRACOVNÍ ODĚVY – JAKÉ DRUHY EXISTUJÍ?

Každý druh práce si zaslouží jiný typ pracovního oděvu. Podle toho, jakou vlastností vynikají, je můžeme rozdělit do tří základních skupin. Jaké to jsou?

BĚŽNÝ PRACOVNÍ ODĚV

Do této základní kategorie řadíme zejména klasické montérky. S těmi už se setkal snad každý. K dostání přitom bývají ve dvou variantách. Buď jako celá kombinéza nebo jen jako kalhoty. Časté jsou i montérky s laclem, které pracovníci doplňují klasickým tričkem a pracovní bundou.

Vyplatí se vybírat takové modely, které disponují zesílenou vrstvou látky v oblasti kolen a loktů. Díky tomu alespoň trochu prodloužíte životnost namáhanému pracovnímu oděvu.

JEDNORÁZOVÝ PRACOVNÍ ODĚV

Tento druh pracovních oděvů najde uplatnění všude tam, kde je třeba dodržovat maximální hygienické návyky a zachovat dokonalou čistotu. Typicky se může jednat o nemocniční prostředí.

SPECIÁLNÍ PRACOVNÍ ODĚV

Na trhu jsou k dostání také pracovní oděvy se speciální úpravou. Díky tomu dochází k vylepšení tohoto kousku a posunutí na úplně jinou úroveň. Speciální pracovní oděvy přitom můžeme ještě dále rozčlenit.

Nejčastěji se s tímto typem oděvů setkáme někde na silnici. Jedná se o variantu, která podněcuje lepší viditelnost. Oděvy jsou tak vybaveny reflexní bundou nebo vestou, aby jejich nositele opravdu nikdo nepřehlédnul a předešlo se tak možné nehodě.

Další variantou jsou nehořlavé pracovní oděvy. S těmi se často setkáme u svářečů, plynárníků nebo třeba požárníků. Jak již jejich označení napovídá, dokáží ochránit kůži před kontaktem s ohněm.

Speciální pracovní oděv vás dále může ochránit před kyselinou. To se vyplatí zejména při pracích v chemických laboratořích.

A na své si přijdou i zaměstnanci, kteří přicházejí často do kontaktu s motorovou pilou. Právě pro ně jsou totiž určeny pracovní oděvy s ochranou proti pořezání.

PRACOVNÍ ÚRAZY NA DENNÍM POŘÁDKU

V současné době bohužel pracovní úrazy netvoří žádnou výjimku. Jak si můžete přečíst v TOMTO článku, je na tom Česká republika s počtem zranění v zaměstnání oproti jiným zemím docela špatně. V roce 2010 tak například denně kvůli nějakému úrazu chybělo v práci kolem 7 000 lidí. A to je docela alarmující číslo.

NEJRIZIKOVĚJŠÍ ZAMĚSTNÁNÍ

K dispozici jsou i statistiky, které vyjadřují, v jaké práci lidé nejčastěji zažijí pracovní úraz. Přední příčky obsazuje zpracovatelský průmysl a stavebnictví. V těsném závěsu je i zemědělství, lesnictví nebo rybářství.

Pavla Pešková