Close
Mon - Sat 8.00 - 18.00. Sunday CLOSED

Granitové dřezy – Čištění a údržba fragranitových dřezů Franke

Granitové dřezy – Čištění a údržba fragranitových dřezů Franke

Fragranitový dřez je granitový dřez firmy Franke, který obsahuje 80 % granitu a 20 % polymerové pryskyřice. Velkou výhodou Fragranitu je stejně jako u všech granitových dřezů jeho snadná tvárnost a také to, že je takřka bez spár a pórů, což ho činí hygienicky nezávadným a nenáročným na údržbu. Platí však, že je potřeba o něj pravidelně pečovat, pokud chcete, aby vám dřez vydržel dlouho jako nový.

GRANITOVÉ DŘEZY – JAK SE SPRÁVNĚ STARAT O FRANKE FRAGRANIT

Pokud vám záleží na pěkném vzhledu vašeho dřezu, zařaďte jeho čištění do své každodenní rutiny. Pravidelné čištění dřezu je z hlediska udržení zánovního vzhledu a kvality vhodnější než méně časté jednorázové drhnutí. Pokud chcete předejít skvrnám od čaje, kávy, ovocných šťáv nebo červeného vína, bude dobré, když dřez po každém jeho použití opláchnete studenou vodou a následně osušíte měkkým hadříkem. Zabráníte tak usazování vodního kamene na stěnách. Usazeniny má často na svědomí právě vodní kámen, jehož povrch je velice pórovitý, a skvrny od šťáv s vysokým pigmentem jsou na něm hodně vidět.

Pokud usazeniny na dřezu zůstávají i přes pravidelné čištění, použijte prostředek k odstranění vodního kamene. Firma Franke vyrábí lešticí pasty, které odstraní vodní usazeniny a poradí si rovněž s rádoby rezavými skvrnami. Pasta má kromě toho také ochranné účinky. Na povrchu vytvoří odolnou vrstvu, na níž se vodní kámen hůře uchytí.

Vodní kámen můžete odstranit i přírodní cestou. Stačí, když si vytvoříte roztok z octa a vody v poměru 1:3, nanesete ho na stěny dřezu, necháte chvíli působit a pak otřete houbičkou. Pro
zvýšení ochrany můžete celý povrch ještě přetřít lešticí pastou.

Pokud jsou skvrny na dřezu opravdu těžko odstranitelné, naplňte ho roztokem ze 40 dílů vody a 1 dílu bělidla nebo biologického pracího prostředku a nechte působit přes noc. Ráno dřez vypusťte, pečlivě opláchněte a vytřete do sucha. Tento způsob čištění je velmi účinný, ale rozhodně se nehodí pro každodenní údržbu, snažte se proto fragranitové dřezy čistit co nejšetrněji a co nejčastěji.

MĚKKOU HOUBIČKOU DŘEZ NEPOŠKRÁBETE

Pro odstranění každodenních stop, které vznikají při běžné práci s dřezem, použijte měkkou látku nebo houbičku. Nikdy nesahejte při péči o fragranitový dřez po drátěnce, která by mohla na jeho povrchu zanechat škrábance. Hadříky ani houbičky nezapomeňte na noc odložit do samostatné nádoby – nenechávejte je ležet na dřezu, předejdete tak usazování vodního kamene.

I PŘES JEJICH ODOLNOST ZACHÁZEJTE S DŘEZY OPATRNĚ

Fragranit je extrémně odolný materiál, pokud ale na jeho povrchu necháte ležet kovové hrnce nebo ocelové a litinové pánve, mohou na něm zanechat kovové stopy. Pokud vám po hrnci na dřezu zůstane stopa, můžete ji odstranit jemnou houbičkou a běžným čisticím prostředkem na dřezy. Při čištění se ale vyhněte používání koncentrovaných bělicích prostředků nebo produktů obsahujících chlorové účinné látky ( např. odstraňovače nátěrů a prostředky na čištění štětců).

Nepoužívejte ani přípravky s kyselinami ( např. odstraňovač vodního kamene z konvic) a s louhem sodným (čističe odpadu – např. KRTEK). Vyvarujte se také čisticím prostředkům na trouby a přípravkům obsahujícím kysličník uhličitý. Všechny tyto látky odbarvují pryskyřici, která spojuje granitové částečky, a váš dřez by kvůli nim ztrácel na své barevné sytosti.

Zabraňte také pádům ostrých předmětů do dřezu. Mohlo by dojít k poškození nebo naštípnutí povrchu. I přes jeho odolnost vůči teplotním šokům (fragranitové dřezy jsou odolné vůči teplotám až do 280 °C) nedoporučujeme, abyste na dřez odkládali a nechali chladit horké nádobí.

JAK SE ZBAVIT OPAKUJÍCÍCH SE REZAVÝCH SKVRN?

Pokud se na vašem dřezu opakovaně objevují rezavé skvrny, doporučujeme zkontrolovat, zda se za sítkem u dřezové vodovodní baterie netvoří usazeniny, které způsobují znečištění vody a následně vznik rezavých skvrn. Děje se tak zejména u novostaveb nebo v domácnostech po rekonstrukci, kde se za sítkem usazují kousky cihel a zbytky písku nebo malty.

Pavla Pešková