Close
Mon - Sat 8.00 - 18.00. Sunday CLOSED

Přikrývky: Parťáci na celý rok

Přikrývky: Parťáci na celý rok

Možná i vy máte v paměti živý obrázek Štědrého večera, kdy jste nepozorovaně přešli do fáze “praktických” dárků a rodina vás začala obdarovávávat chytrými hrnci, mixéry či soupravami přikrývek a polštářů. Ježíšek to možná myslel dobře, ale vaše potřeby mohou být, mluvíme-li o přikrývkách, naprosto odlišné. Trpíte nočním pocením nebo vám nedají studená chodidla usnout? Hledáte přikrývku, pod kterou si v létě netvoříte saunu a která vás v zimě nenechá promrznout? Před koupí si zkuste shrnout vaše potřeby i cenové možnosti a zvolte tento nezbytný doplněk domácnosti s ohledem na prostor a možnosti větrání ve vaší ložnici. Pojďte se s námi podívat na základní materiály, údržbu a možnosti ve světě přikrývek.

Od pírka k polyesteru

Přikrývky, na které většinou narazíte v obchodních domech či online prodejnách, jsou z umělého vlákna. Ty péřové a z ovčí vlny hledejte raději tam, kde se na konkrétní výrobek specializují;jejich nabídka není rozsáhlá. Při výběru přikrývky z umělého vlákna se budete opakovaně setkávat s několika pojmy, týkající se materiálu, případně způsobu výroby. Tloušťku volte dle svých potřeb a zvažte, jestli máte prostor na nákup více variant, tedy na přikrývku letní a zimní. S jakými termíny se budete setkávat, co znamenají a jak vybrat pokrývku, kterou oceníte jak v létě, tak v zimě?

Projděte si naše tipy:

  • Poly, carbon, silikon, bambus
    Prošívané přikrývky z polyesteru jsou pokryty vrstvou z mikrovlákna a hovoříme zde o dutém vlákně, jehož vlastnosti nahrávají dobrému odvádění vlhka a lepší termoregulaci. Polyester je občas doplněn o carbonová vlákna kvůli jejich lehkosti a cirkulaci vzduchu, nebo o silikon. Polyesterová vlákna potažená silikonem jsou o něco měkčí a přiléhavější. Potah z bambusu vám zaručí skvělé antibakteriální vlastnosti a vysokou savost, je tedy vhodný pro horké letní noci.
  • Gramáž

Tíha neznamená zákonitě vysokou hřejivost, nicméně čísla jsou rozdílná, což vám ulehčí orientaci a představu o vhodnosti pokrývky pro vaše potřeby. U přikrývek z dutého vlákna vhodných na zimu se pohybujeme nejčastěji mezi 350 – 400g, což udává počet vláken na m2. Oproti tomu ty letní se pohybují okolo 150g/m2.

  • Na období nebo celoroční? 

Těžká volba může být jednodušší díky kompromisu. Na trhu se objevily celoroční přikrývky, které mají odepínatelnou vrstvu. Kupujete tak jednu letní přikrývku a jednu, která poslouží během jara i podzimu. Po sepnutí obou přikrývek máte v ložnici spolehlivý izolant na mrazivější noci. Mimo to může letní přikrývka po odepnutí sloužit pro návštěvy nebo případy, že vaše milovaná osoba trpí zimnicemi. 

Čistit, větrat, prát

Přikrývky plněné peřím, tedy peřiny, a nebo ty z ovčí vlny jsou příslibem dlouhotrvající kvality a hřejivosti. Oproti pokrývkám z umělého vlákna mají nevýhodu v údržbě. Možná jste se sami setkali s čistírnami peří, které čas od času zavítaly na vesnici či malého města. Jako z Ladovského obrázku se vyjevily postavičky s duchnami přes rameno, aby mohli spát zase o něco klidněji a zdravěji. Mezi vlastnosti péřových pokrývek patří odvádění vlhkosti a výborná izolace. S praním přikrývek z ovčí vlny si počkejte na dobré počasí, aby vám těžká vlněná deka neusychala týden a díky svému ovčímu odéru tak vytvořila z obydlí bačovu kolibu. Do pračky ji raději nedávejte – materiál nasákne vlhkost a zvýší hmotnost tak, že by to vaše pračka zkrátka nemusela utáhnout a nejlepším případě by vyrazila na vycházku do poloviny koupelny. Ovčí vlna je hypoalergenní, což jistě potěší alergické spáče. Oproti tomu přikrývky z polyesteru můžete prát až na 95°C a díky dutým vláknům usychají o poznání rychleji. Výskyt plísní, roztočů a prachu omezíte nejen praním a používáním sušičky, tak větráním prostoru vaší ložnice. Ať už zvolíte tu či onu, věříme, že po seznámení se s možnostmi materiálu a typu brzy najdete tu pravou přikrývku, která vám pomůže k prohloubení spánku i slastnějšímu probuzení. 

Pavla Pešková