Close
Mon - Sat 8.00 - 18.00. Sunday CLOSED

Nemovitosti Praha – Mimořádné příležitosti naší metropole

Nemovitosti Praha – Mimořádné příležitosti naší metropole

Velice rozsáhlý a pestrý trh s nemovitostmi Prahu řadí mezi výjimečná města střední a východní Evropy. V širším regionu jí tak mohou konkurovat jedině města jako Vídeň, Bratislava, případně německý Mnichov a na tuzemském trhu s nemovitostmi byste pak srovnatelné místo hledali marně. Obchod s realitami u nás v posledních letech zažívá opravdový boom a nezdá se, že by se to v dohledné době mělo změnit.

TRH S REALITAMI ROSTL NEJEN V PRAZE

Za zmínku stojí skutečnost, že objem realitních transakcí v České republice se v prvním pololetí loňského roku meziročně zdvojnásobil na dvě miliardy eur (51 miliard korun). ČR tak na prvním místě regionu střední a východní Evropy vystřídala Polsko.

Zvýšená poptávka společně se slabší výstavbou pak má již několikátým rokem vliv na značný růst cen nemovitostí. Ty v uplynulém roce rostly zejména v Praze a Brně. Zvedaly se ale rovněž v Liberci, Plzni či Olomouci. Například průměrná cena bytů se v Praze pohybovala v rozmezí 70−80 tisíc Kč za m². Prodaly se ovšem i takové byty, jejichž cena dosáhla i trojnásobku těchto čísel. Je-li řeč o obchodech s realitami, pak za zmínku stojí i první koupě jednoho z pražských bytů za bitcoiny, o níž si můžete přečíst zde.

Porovnáme-li například cenu panelového bytu o velikosti 70 metrů čtverečních s dispozicí 3+1, došlo jen za posledního 2,5 roku ke zvýšení jeho průměrné prodejní ceny ze tří na čtyři miliony korun. Je to zejména vysoká poptávka, která stojí za tak výrazným růstem cen a rovněž deficit v bytové výstavbě. V celé republice momentálně na trhu chybí cca 15 400 bytů. Z toho jich nejvíce postrádá právě Praha, a sice přibližně 5000.

NEPRODÁVAJÍ SE POUZE BYTY

Nejsou to však pouze byty, se kterými se u nás čile obchoduje. Za nejdráž prodanou nemovitost v České republice v posledních několika letech je považováno pražské nákupní centrum Palladium na náměstí Republiky. Bylo prodáno v roce 2015 za rekordních 570 milionů eur (cca 14,5 miliardy korun).

Z předešlých let pak ještě stojí za zmínku komplex dvanácti kancelářských budov The Park na pražském Chodově, který se prodal za 400 milionů eur (1,5 miliardy Kč) nebo administrativní komplex Florentinum prodaný za více než 7 miliard Kč. Rovněž dobře známý Palác Anděl na Smíchově změnil svého majitele a to vloni, za cenu 1,5 miliardy korun.

NEMOVITOSTI PRAHA – POTENCIÁL DALŠÍHO RŮSTU

Existuje celá řada prognóz založených na názorech mnoha ekonomů a realitních expertů předpovídajících další růst cen pražských realit. Vzhledem k tomu se koupě vlastní nemovitosti může jevit jako poměrně bezpečná a zajímavá investice. Předpokládaný pozitivní vývoj naší ekonomiky i unikátní pozice české metropole jsou zřejmě zárukou, že nepůjde o vyhozené peníze a naznačují to i informace o stále rostoucích cenách v následujícím článku.

STOUPÁ I VÝŠE NÁJEMNÉHO

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem jistě nikoho nepřekvapí fakt, že rostoucí ceny pražských nemovitostí jsou do jisté míry následovány i postupně navyšovaným nájemným nejen u pronajímaných bytů, ale i u dalších typů realit určených k pronajmutí. Stále vyšší poptávka a nedostatečně rychlá nová výstavba, to jsou dva rozhodující faktory, které v této věci hrají prvořadou úlohu.

Drahé byty a hůře dostupné hypotéky zvedají poptávku po nájemním bydlení hlavně v Praze, což se tedy odrazilo i ve výši nájmů. Ty v některých případech vzrostly až o 20%. Poptávka po pronájmech je nyní opravdu značná. Na jednu nabídku připadá i 30 zájemců.

ZMĚNY V BYTOVÉ POLITICE MĚSTA

Jakákoliv aktivita směřující k řešení stále komplikovanější situace na trhu s byty je jistě chvályhodná a jak vyplývá  z tohoto článku, přispět se zřejmě rozhodlo i vedení našeho hlavního města.

Praha se v minulosti bytů zbavovala doslova ve velkém pomocí privatizace. Zdá se však, že tento trend se nyní mění a komunální politici se dokonce pokoušejí pomocí městských bytů ovlivňovat cenovou hladinu nájmů v celém hlavním městě.

PRAHA NABÍZÍ TO NEJLEPŠÍ

Navzdory zvýšené poptávce a rostoucím cenám je naše metropole tím nejzajímavějším realitním trhem široko daleko a ať už si zde chcete nějakou nemovitost koupit nebo jen pronajmout, máte slušnou šanci, že budete nakonec uspokojeni.

Nabídka je stále poměrně široká a pestrá a skýtá tak mnoho příležitostí pro realizaci vašich představ o příjemném bydlení či pro uskutečnění vašeho podnikatelského snu. Stačí si jen vybrat.

Pavla Pešková