Close
Mon - Sat 8.00 - 18.00. Sunday CLOSED

Spací vak pro miminka je skvělým pomocníkem nejen pro chladné měsíce v roce

Spací vak pro miminka je skvělým pomocníkem nejen pro chladné měsíce v roce

Spací vak neboli spací pytel je něco, na co byste neměli při pořizování výbavičky pro miminko zapomenout. V chladnějších částech roku pro něj najdete využití každý den. A zahálet nebude ani v teplejších dnech roku. Jeho koupě se s ohledem na  klidný spánek dětí vyplatí. 

Spací vak využijete ve chvíli, kdy dítě vyroste ze zavinovačky

Při narození miminka oceníte správně vybranou zavinovačku v každém případě. Nejen, že novorozence zahřeje, ale také jej dokáže zklidnit a dát mu pocit bezpečí. Její použitelnost však netrvá věčně. Během dvou měsíců ze zavinovačky většinou miminko vyroste a co pak?

Spací pytel je bezpečnější než peřinka nebo deka

Na peřinku nebo deku ještě v tomto období ještě zapomeňte. Pro takhle malé dítě mohou být i tyto věci rizikovým faktorem. Proč? Snadno si je totiž mohou přetáhnout přes obličej. Ještě však chybí koordinace a síly si je stáhnout zase pryč. Proto s  jejich nákupem  ještě minimálně rok počkejte a raději se poohlédněte po spacím vaku. A když jsme u té bezpečnosti. Je třeba zapátrat po tom,  co ještě nepatří do postýlek a čeho se vyvarovat 

Při použití spacího vaku  správné velikosti nic podobného jako u peřinek nehrozí. Dá se popsat jako takový široký spacáček se zipem a otvory pro ruce. Děťátko se tak bude cítit v pohodě. Když zvolíte správnou velikost riziko, že by se mohlo dostat dovnitř nebo si jej mohlo přetáhnout přes hlavu, je minimální. Právě díky tomu, že mu v tom brání ručičky, které jsou venku z pytle.  

Není třeba se obávat toho, že se váš potomek v noci odkope a prochladne

To, proč si spací pytle zasloužily velkou oblíbenost, je fakt, že noci nehrozí situace, že se miminko odkope. Což dělají moc ráda. Pro rodiče je velmi obtížné zvolit takové oblečení, aby bylo pohodlné a zároveň vyhovovalo situaci, že dítě spí část noci zakryté a část ne. Děťátko nelze na spaní až moc oblékat

Noční přebalování bude hračka

Práci si ulehčíte i při nočním přebalování. Plena je vlastně vrstva oblečení, tak nemusíte dítě schované uvnitř tolik oblékat. Při běžné pokojové teplotě většinou stačí jen body, plenky a vak. Ten pak jednoduše rozepnete, přeměníte plenky a máte hotovo. Váš potomek se ani nemusí probudit. 

Pytle s nohavičkami oceníte v případě větších dětí  

Větší děti ocení spací vaky s nohavičkami. Jsou to vlastně takové větší a prostornější overaly. Díky tomu můžete velmi dobře skládat vrstvy oblečení podle toho, jaká je momentální teplotní situace. Bez starosti, že vám během noci dítě odputuje někam hodně daleko od peřinky. To, že mají pytle nohavičky, slouží i k dobrému pocitu dítěte. Až se probudí, tak se může bez překážek věnovat svému oblíbenému cucání palců u nohou. Nebo když už je větší, tak se po vyspání ihned může bez komplikací postavit a trénovat chození kolem postýlky. A pořád jsou v teple.  

Výhody spacích pytlů 

  • Máte jistotu, že dítě je přikryté celou noc.
  • Pro miminka je to bezpečnější varianta než peřinka. 
  • S ohledem na skutečnost, že spací pytel není potřeba často měnit, i malinké dítě bude vědět, že je čas na spánek.
  • Snadnější noční přebalování.

Pytel vybírejte podle věku dítěte

V případě, že o koupi pytle uvažujete, vždy se dívejte na velikost a volte podle věku dítěte. Koupíte-li malý, máte jistotu, že vám v něm dítě dobře spát nebude. Bude pro něj prostě krátký a ono nebude mít možnost, jak si pohodlně uvolnit nožičky.  

Ani v opačném případě, kdy jej pro jistotu koupíte o velikost větší, nic moc neušetříte. Maličké se ve velkém pytli  komfortně cítit nebude. Díry pro ručičky pro něj budou moc daleko od sebe a nakonec nebudete spokojeni ani vy. 

Znáte nějaký způsob, jak děťátko zaručeně uspat?

Pavla Pešková