Close
Mon - Sat 8.00 - 18.00. Sunday CLOSED

Má každý člověk opravdu jiné chutě?

Má každý člověk opravdu jiné chutě?

Určitě to znáte z vlastní z rodiny: co jeden považuje za pochoutku, to by druhý nevzal do úst. Každému chutná zkrátka něco jiného. Určitou roli v tom hraje, na co je člověk zvyklý z domu a z dětství nebo také to, co považuje za zdravé. A také to, co se mu v tomto období zošklivilo, protože mu to nutili. Ti dříve narození si jistě vzpomenou, jak se nesmělo vracet nesnězené jídlo ve školních jídelnách a učitelka střežící okénko na použité nádobí se stala noční můrou nejednoho dítěte. Má vůbec cenu se ptát ostatních lidí, jestli něco chutná dobře?

 

Proti gustu žádný dišputát

Výživové preference se nejenže liší, ale někdy mohou být velmi kuriózní. Herečka Valerie Kaplanová, která si zahrála stárnoucího Járu Cimrmana, se dožila ve zdraví požehnaného věku při celoživotní konzumaci ovoce, špeku a šumivých vín a za příčinu svého pevného zdraví považovala právě tuto kombinaci poživatin. Undergroundový básník Milan Jirous propagoval upřímně po celý život bohémský způsob života a nikdy neuvažoval o zdravější alternativě, ačkoli mu to prokazatelně výrazně zkrátilo život. Přesto – pokud nám tedy záleží na tom, co jíme – je dobré ptát se ostatních na jejich výživové zkušenosti, už jen proto, že samotná snaha o nalezení individuální optimální varianty na vlastní pěst by zabralo neúměrně mnoho času. Eventální účinek jednoho každého typu stravování nebo chcete-li diety se totiž projeví až po nějaké době.

 

Najít svou krevní skupinu

Pokud jste si dali předsevzetí zdravě jíst a nemáte žádné speciální preference o složení surovin vašich jídel, uvažujete zřejmě o krabičkové dietě. Tento aktuální trend láká stále víc příznivců zdravého životního stylu, a jestliže k nim patříte, budete se v jejich sociální bublině cítit jako ryba ve vodě. Bylo by sice nejlepší setkat se s nimi tváří v tvář a na vlastní oči posoudit, jak se konzumace krabiček odráží na jejich postavách a celkovém vzezření, ale sociální sítě jsou postačující platformou. Komunikace s lifestylovými soukmenovci tam bude určitě plodná a efektivní. Vždyť společným zájmem je zdravý a dobrý pocit a v takových případech jsou důležitá fakta: jak se kdo při konzumaci jídel z krabiček cítí, zda se mu daří držet váhu, zhubnout nebo nabrat svalovou hmotu, jak moc plný energie je atp. Ke správnému požitku z jídla patří sice také pochutnání, ale informace, zda někomu na druhém konci republiky chutná, či nechutná avokádo, je v tomto ohledu podružná, i když k internetovým diskuzím také patří. Každopádně krabičková dieta recenze na internetu má v hojném počtu a je propírána z mnoha úhlů pohledu. Uživatelé sdílejí své názory a zkušenosti na její přínos od zásadních informací až po úplné banality.

 

Čtení mezi řádky

Jakou jistotu budete mít, že se z příspěvků v internetových diskuzích a uživatelských recenzích dozvídáte pravdu? Stoprocentní určitě ne, nicméně je zde několik indicií, které dovedou odlišit upřímný názor od reklamního sdělení. Jednou z nich je jazyk. Firmy, pro které je zasílání krabiček obživou, mají na svých stránkách názory spokojených zákazníků; ty mohou být autentické, nicméně pro marketingové účely jsou zformulované knižním a publicistickým vyjadřováním a z podstaty věci musí být striktně pozitivní. “Necenzurované” postřehy prozradí nespisovný jazyk a četné překlepy a chybovost, které se netýkají pouze pravopisu. Míru upřímnosti signalizuje také, jak uživatel ostatní účastníky oslovuje. Například oslovení “holky” je signálem naprosté bezelstnosti.

Jak moc se necháte ovlivňovat názory a doporučeními jiných lidí? Přispíváte do uživatelských diskuzí? Znáte někoho, jehož výživové preference vás mimořádně překvapují?

Pavla Pešková